Naujienos

Stebimos nepalankios Europoje žiemojančių sibirinių gagų populiacijos pokyčių tendencijos 2013-03-21

Stebimos nepalankios Europoje žiemojančių sibirinių gagų populiacijos pokyčių tendencijos

Europoje žiemojančių sibirinių gagų (Polysticta stelleri) skaičiaus mažėjimas sukėlė susirūpinimą rūšies apsaugos būkle Vakarų Palearktikoje.
2009 metais koordinuotų apskaitų visose žinomose žiemavietėse Norvegijoje, Rusijoje ir Baltijos pajūryje metu buvo suskaičiuota 27 000 sibirinių gagų.

Panašūs skaičiai buvo užregistruoti ir ankstesnių, 1990-ųjų vidurio apskaitų metu, nors bendra Europos žiemojančių sibirinių gagų gausa buvo vertinama 30-50.000 individų. Tuo metu Lietuvos priekrantėje ties Palanga žiemodavo daugiau nei tūkstantis šių globaliai nykstančių paukščių, o paskutiniais metais čia beaptinkamos pavienės sibirinės gagos. Tokios spartaus rūšies išnykimo mūsų pajūryje priežastys nežinomos, nors akivaizdus žvejybos priekrantėje neigiamas poveikis, nes nemažai gagų žudavo žvejų tinkluose.

Tačiau apie 85% populiacijos dabar žiemoja Rusijoje lyginant su ankstesniais 30-50%. Tuomet didžioji šių, globaliai nykstančių ančių Europinė populiacija buvo susitelkusi prie Norvegijos krantų (Varangertfjord vietovėje). Tokio greito pokyčio priežastys yra nežinomos, bet gali būti siejamos su klimato kaita.

Visą straipsnį anglų kalba skaitykite čia

Sibirinė gaga (Polysticta stelleri). Wikimedia

Rašyti komentarą
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Lankytojų komentarai