Naujienos

Šikšnosparnių naktis Verkiuose 2013-08-08

Nuoširdžiai kviečiame į Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos bei Lietuvos Gamtos Fondo organizuojamą šikšnosparnių stebėjimo naktį. Susitikime rugpjūčio mėn. 9 d. 21 val. prie Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos (Žaliųjų Ežerų g. - 53).

Rugpjūčio sutemos – tinkamas metas pakelti akis į dangų ir susipažinti su nakties skraiduoliais. Ar esate girdėję kaip „čiulba" šikšnosparniai? Ar žinote, kad kiekviena rūšis skleidžia savitą, tik jai būdingą garsą? Penktadienį pievelėje prie Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcijos šikšnosparnių apsaugos specialistas Remigijus Karpuška pasakos apie slaptingą šikšnosparnių gyvenimo būdą, supažindins su jų stebėjimo metodais bei išsklaidys apie šiuos nakties skrajūnus sklandančius mitus. Ateikite ir sužinosite, kodėl nereikia bijotišikšnosparnių ! Atsiveskite ir visus draugus, kurie dar neišaugo iš apie šikšnosparnius sklandančių mitų ir bičiules, kurios prabyla aukštomis natomis nakties padangėje vos šmėstelėjus šikšnosparniui.

Skleisdamas ultragarso bangas šikšnosparnis orientuojasi aplinkoje, fiksuoja ir sumedžioja grobį. Kai kurie sumanūs drugiai yra išvystę savą apsaugos metodiką – pajutę šikšnosparnio signalą neria tiesiai žemyn, taip apgaudami medžiotoją. Kai kurie drugiai užsiauginę specialius plaukelius, kurie sugeria ultragarso signalą ir šikšnosparniui ne taip lengva užfiksuoti šį grobį. Tačiau tai – bene vieninteliai atvejai kuomet aukai pavyksta pasprukti nuo šikšnosparnių. Visais kitais atvejais jie – neprilygstami snaiperiai. Tuo galėsite įsitikinti savo akimis – stebėdami, kaip naktipiečiams šikšnosparniai medžioja kraujasiurbius. Galėsite apžiūrėti praėjusiais metais Verkių dvaro parke šikšnosparniams iškeltus inkilus ir suskaičiuoti, kiek nakties skraiduolių išlekia į nakties tamsą iš kiekvieno inkilo.

Rugpjūčio mėnesį kasmet daugiau nei trisdešimtyje Europos šalių organizuojama Šikšnosparnių naktis. Šiemet šis tarptautinis renginys vyks jau 17-ąjį kartą. Daugelyje šalių Šikšnosparnių naktis organizuojama paskutinį rugpjūčio savaitgalį, kitose, atsižvelgiant į ankstyvą kai kurių šikšnosparnių rūšių migraciją, renginiai organizuojami anksčiau. Renginiui Vilniuje rugpjūčio pradžia pasirinkta, nes nuo rugpjūčio Lietuvos gamtos fondas įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginio švietimo programos projektą „Susipažinkite – šikšnosparniai".

Projektu siekiama supažindinti visuomenę su Lietuvoje gyvenančiais šikšnosparniais, jų apsaugos būdais bei pagerinti šikšnosparnių rūšinės sudėties ištyrimą ir apsaugą Vilniuje. Projekto metu Vilniaus miesto gyventojai bus supažindinti su šikšnosparniais, jų apsaugos metodais įgyjant kuo daugiau žinių, kaip elgtis aptikus šikšnosparnį, saugiai „išprašant“ iš patalpų – kaip elgtis, kad jiems nepakenktų. Tikimasi, kad tokiu būdu išaugs vilniečių ir sostinės svečių aplinkosauginis sąmoningumas, todėl sumažės nelegalių apsilankymų šikšnosparnių žiemojimo vietose, piliečiai jaus pareigą pranešti apie nesaugiose vietose žiemoti susiruošusius šikšnosparnius.

Rašyti komentarą
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Lankytojų komentarai